Obiekt Izolatorium mieści się w Okunince,
Adres: Okuninka VIII 13
22-200 Okuninka
Telefon (recepcja): 508 767 082
Izolatoria to miejsca pozaszpitalne, gdzie przebywają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19 lub podejrzenie zakażenia. Osoby nie wymagają hospitalizacji, ale też nie mogą, z różnych przyczyn, przebywać w domu na kwarantannie. Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ.
Opieka w Izolatorium nie ma charakteru świadczeń szpitalnych. Personel medyczny opiekuje się osobami przebywającymi w Izolatorium na zasadach odpowiadających modelowi opieki domowej.
Pobyt w Izolatorium jest realizowany na podstawie pisemnego skierowania do Izolatorium wystawionego przez lekarza szpitala, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo przez państwowego inspektora sanitarnego.
Regulamin pobytu w izolatorium utworzonym w SP ZOZ we Włodawie - kliknij aby wyświetlić
REGULAMIN POBUTU W IZOLATORIUM UTWORZONYM PRZEZ SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ WE WŁODAWIE
§1
Informacje ogólne
- Obiekt Izolatorium, o którym mowa w niniejszym Regulaminie znajduje się w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w miejscowości Okuninka, adres: 22-200 Okuninka VIII 13, numer telefon: +48 82 571 70 20.
- Opiekę zdrowotną w Izolatorium zapewnia Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie.
- Regulamin obowiązuje na terenie Izolatorium i dotyczy wszystkich osób w nim przebywających.
- Jest dostępny w każdym pokoju i na stronie internetowej Szpitala.
- Regulamin określa zasady pobytu w Izolatorium oraz zasady świadczenia opieki zdrowotnej zgodnie ze standardem organizacyjnym opieki w izolatoriach określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz. U. z 2020 poz. 539 z późn. zm.)
- Izolatorium to miejsce pozaszpitalne, w którym przebywają osoby, u których stwierdzono chorobę wywołaną wirusem SARS-Cov-2 (zwaną dalej COVID-19) lub podejrzenie zachorowania. Osoby przebywające w izolatorium nie wymagają hospitalizacji, ale też nie mogą, z różnych przyczyn, przebywać w domu na kwarantannie. Pacjenci w izolatorium mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ.
- Opieka w izolatorium nie ma charakteru świadczeń szpitalnych. Personel szpitalny opiekuje się osobami przebywającymi w izolatorium na zasadach odpowiadających modelowi opieki domowej.
§2
Skierowanie do Izolatorium
- Pobyt w Izolatorium jest realizowany na podstawie pisemnego skierowania do Izolatorium, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, wystawionego przez lekarza szpitala, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo przez państwowego inspektora sanitarnego.
- Lekarz/Inspektor kierujący, o którym mowa w ust. 1, przed skierowaniem pacjenta do Izolatorium, kontaktuje się z lekarzem POZ/NPL SP ZOZ we Włodawie w celu potwierdzenia okoliczności uzasadniających skierowanie do Izolatorium pod nr tel: 535 325 343
- Skierowanie, o którym mowa w ust. 1 musi być zatwierdzone przez Lekarza POZ/NPL SP ZOZ we Włodawie wyznaczonego do przyjmowania pacjentów podejrzanych o zachorowanie lub u których stwierdzono zachorowanie COVID-19.
§3
Kryteria przyjęć do Izolatorium
Do objęcia opieką w Izolatorium kwalifikują się osoby:
- od których pobrano materiał biologiczny w celu wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2,
- z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS- CoV-2 do ustąpienia objawów i uzyskania ujemnego wyniku testu kontrolnego i ujemnego wyniku ponownego testu kontrolnego na obecność wirusa SARS -CoV-2,
- z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, do podjęcia przez personel medyczny Izolatorium decyzji o przeniesieniu do szpitala zakaźnego z powodu pogorszenia stanu zdrowia; personel medyczny izolatorium uzgadnia tę decyzję z lekarzem szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym,
- hospitalizowane z powodu COVID- 19, nie wymagające dalszego leczenia w warunkach szpitalnych, do uzyskania ujemnego testu kontrolnego i ujemnego wyniku ponownego testu kontrolnego na obecność wirusa SARS-CoC-2.
§4
Transport pacjenta do Izolatorium
- Transport osoby skierowanej do obiektu Izolatorium powinien odbywać się dedykowanym transportem sanitarnym COVID – 19. Lekarz kierujący z wyprzedzeniem minimum 1 godziny zawiadamia telefonicznie personel Izolatorium o kierowanym pacjencie na nr tel.: 508 767 082. Szpital/lekarz kierujący pacjenta do Izolatorium wraz ze skierowaniem przekazuje jego dokumentacją medyczną.
- Przyjęcia do Izolatorium odbywają się codziennie.
§5
Zasady pobytu w izolatorium osób skierowanych (pacjentów)
- Każdy pokój znajdujący się w obiekcie Izolatorium wyposażony jest w czajnik, lodówkę, telewizor.
- Pacjenci wyposażeni w środki ochrony indywidualnej (w tym maseczka typu FFP3/FFP2) przyjmowani i rozlokowani są w strefie zakaźnej przez personel Izolatorium do pokoi z węzłem sanitarnym.
- Osoba wyznaczona do przyjęcia pacjenta do Izolatorium powinna być zabezpieczona w środki ochrony osobistej i w maseczce typu FFP3/FFP2 zgodnie z obowiązującymi procedurami w tym zakresie.
- Przejście osoby przyjmowanej do Izolatorium do pomieszczenia wyznaczonego na pobyt odbywa się w zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej i w maseczce typu FFP3/FFP2 zgodnie z obowiązującymi procedurami w tym zakresie.
- Dopuszcza się przebywanie w tym samym pokoju dwóch lub większej liczby osób, w przypadku:
- gdy osoba lub osoby izolowane ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymagają osoby towarzyszącej lub osoby izolowane są dla siebie osobami bliskimi w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Pobyt tych osób w Izolatorium kończy się jednocześnie. O zasadności pobytu osoby towarzyszącej decyduje lekarz kierujący pacjenta do Izolatorium,
- gdy nie jest możliwe zapewnienie osobom, o których mowa w par. 3 niniejszego Regulaminu warunków pokoju jednoosobowego z węzłem sanitarnym lub segmentu składającego się z 2 pokoi i wspólnego węzła sanitarnego.
- Pobyt osób, o których mowa w ust. 5 pkt 1) i 2) w Izolatorium kończy się jednocześnie.
- Przy przyjęciu do Izolatorium pacjent informowany jest o tym, że na terenie Izolatorium obowiązuje niniejszy Regulamin. Pacjent podpisuje zobowiązanie do przestrzegania zasad pobytu w Izolatorium określonych w Regulaminie, z którym się zapoznał. Podpisany dokument pacjent wrzuca w do specjalnego zamkniętego pojemnika wskazanego przez personel Izolatorium. Wzór zobowiązania stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu.
- Pomieszczenia pobytu pacjenta wyposaża się w środki higieniczne – osoba objęta izolacją jest zobowiązana do ich stosowania.
- Pomieszczenia sanitarne wyposaża się w środki czyszczące -osoba objęta izolacją jest zobowiązana do sprzątania pomieszczeń sanitarnych każdorazowo po ich użyciu z wykorzystaniem środków czyszczących, zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Środki higieniczne typu chusteczki higieniczne, podpaski oraz ewentualne opatrunki należy po użyciu natychmiast usunąć do pojemnika na odpady medyczne zakaźne (pojemnik wyłożony czerwonym workiem).
- Pacjent otrzymuje trzy posiłki dziennie dostarczane do pokoju w pojemnikach jednorazowych. Spożywanie posiłków odbywa się w pokojach z użyciem naczyń jednorazowych. Posiłki należy samodzielnie odbierać z wyznaczonego miejsca (posiłki będą dostarczane pod drzwi pokoju). Po spożyciu posiłku należy umieścić naczynia i pojemniki jednorazowe do pojemnika na odpady medyczne, znajdującego się w wyznaczonym miejscu.
- W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia osoba izolowana kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie z lekarzem, pielęgniarka, tel. do pielęgniarki: 797 704 910 lub 535 325 338, tel. do lekarza: 535 325 343.
- Osoba izolowana w razie potrzeby może się w kontaktować telefonicznie z Opiekunem Izolatorium na nr telefonu: 508 767 082.
- Pacjenci Izolatorium zobowiązani są do przestrzegania ciszy nocnej obowiązującej w Izolatorium w godzinach od 22.00 do 6.00.
- Pacjenci mają możliwość bezpośredniego kontaktu wyłącznie z personelem medycznym Izolatorium i innymi osobami z obsługi Izolatorium, wyposażonymi w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, pacjenci mają możliwość połączenia się z personelem medycznym Izolatorium i innymi osobami Izolatorium za pomocą swojego osobistego telefonu. Numery telefonów kontaktowych podane są na drzwiach wejściowych do pokoi po stronie wewnętrznej.
- Pacjentów obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z zajmowanych przez nich pokoi.
- W Izolatorium obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Naruszenie tego zakazu skutkuje każdorazowo nałożeniem na pacjenta kary pieniężnej w wysokości 500,00 zł. W przypadku spowodowania powiadomienia i przyjazdu straży pożarnej poprzez uruchomienie systemu p-poż (obiekt podłączony jest bezpośrednio do systemu) pacjent zostanie każdorazowo obciążony karą pieniężną w wysokości 5000,00 zł. Powyższe kwoty zawarte są w cenniku szkód stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu pobytu w Izolatorium.
- Pacjenci zobowiązani są podczas pobytu w Izolatorium do przestrzegania obowiązujących w obiekcie przepisów, w tym sanitarnych, przeciwpożarowych, porządkowych i BHP.
- Pacjenci Izolatorium odpowiadają materialnie za przedmioty znajdujące się na wyposażeniu pokoju oraz zobowiązani są do utrzymania porządku w obiekcie Izolatorium, wystawienia we wskazanym czasie za drzwi pokoju zużytych środków: np. śmieci, zużytych środków higienicznych, opakowań po posiłkach zapakowanych w czerwony worek zgodnie z obowiązująca procedurą.
- W przypadku wyrządzania szkód przez pacjenta w pokoju lub innych pomieszczeniach obiektu Izolatorium, zastosowanie ma cennik szkód o którym mowa w załączniku nr 2 do Regulaminu.
§6
Obowiązujące standardy opieki medycznej w Izolatorium
- Wizyta pielęgniarska – nie rzadziej niż raz na dobę; dopuszcza się wykonanie wizyty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
- Porada lekarska – w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu izolowanego pacjenta z Izolatorium, może być również udzielona za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
- Pobieranie materiału biologicznego od pacjenta dokonywane jest w celu przeprowadzenia testów diagnostycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2 w przypadkach uzasadnionych klinicznie.
- Zapewnienie transportu lub transportu sanitarnego w przypadku konieczności przewiezienia osoby izolowanej do szpitala z powodu pogorszenia jej stanu zdrowia.
- Osoba izolowana może zostać wypisana z izolatorium:
- po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia objawów - w przypadku osoby z objawami klinicznymi;
- po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - w przypadku osoby bez objawów klinicznych.
- W szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie, z izolatorium może zostać wypisana osoba, w przypadku której uzyskano dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych.
- W przypadku pacjentów immunoniekompetentnych, okres izolacji może zostać wydłużony do 20 dni. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem w izolatorium.
- Personel medyczny izolatorium zaleca osobie wypisanej z izolatorium konieczność zachowania szczególnej higieny rak przez co najmniej 7 dni.
- W przypadku osób wypisywanych z izolatorium warunku zakończenia izolacji nie stanowi wykonanie testu molekularnego RT-PCR.
- Wypisanie z izolatorium nie oznacza zwolnienia z kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
- W przypadku samowolnego opuszczenia izolatorium przez osobę objętą opieką personel medyczny izolatorium informuje o tym niezwłocznie telefonicznie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby na numer telefonu alarmowego, który jest opublikowany na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Po każdym pobycie osoby izolowanej następuje dezynfekcja pomieszczeń.
§7
Zalecenia dla osób kierowanych do Izolatorium
Osoba udająca się na pobyt do Izolatorium powinna posiadać ze sobą:
- Telefon komórkowy i ładowarka - obowiązkowo
- Leki przyjmowane na stałe, na okres pobytu
- Termometr, jeżeli ma możliwość zabrania go ze sobą
- Ciśnieniomierz, glukometr z zapasem pasków, nakłuwacz i insulinę
- Okulary
- Przybory toaletowe (podpaski, kosmetyk, itp.)
- Obuwie na zmianę /klapki kąpielowe/
- Ręcznik piżama
- Bielizna na zmianę
- Wygodne ubranie
- Papier toaletowy/rolka/ ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne
- Suchy prowiant /zapas jednodniowy/
- Butelka 1.5 l wody mineralnej
- Kawa, herbata, cukier
Inne: książka, zeszyt, długopis, laptop, tablet, krzyżówki.
Załączniki:
- Załącznik nr 1 – formularz skierowania do izolatorium
- Załącznik nr 2 – cennik szkód
- Załącznik nr 3 – wzór zobowiązania
Skierowanie do izolatorium wydawane pacjentowi - kliknij aby wyświetlić
Załącznik nr 1 do Regulaminu
Cennik szkód spowodowanych w obiekcie Izolatorium przez pacjentów - kliknij aby wyświetlić
Załącznik nr 2 do Regulaminu
Cennik szkód spowodowanych w obiekcie Izolatorium przez pacjentów
Pacjenci przebywający w Izolatorium ponoszą pełną odpowiedzialność za przedmioty i rzeczy znajdujące się na wyposażeniu obiektu, w szczególności w pokoju, w przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia oraz za skutki wywołania niepożądanego zdarzenia. W przypadku spowodowania przez pacjenta zdarzeń opisanych w poniższej tabeli, pacjent zobowiązuje się do uiszczenia odpowiadającej określonemu zdarzeniu wymienionej kary pieniężnej. W sytuacji, gdy wymierzona kara pieniężna nie pokryje w całości wyrządzonej przez pacjenta szkody, pacjent zobowiązuje się do jej pokrycia w pełnej wysokości na zasadach ogólnych.
Lp. |
Nazwa szkody |
Wartość usunięcia szkody |
1. |
Uszkodzenie mechaniczne umywalki/stłuczenie |
150,00 zł |
2. |
Uszkodzenie mechaniczne kabiny prysznicowej |
500,00 zł |
3. |
Naruszenie zakazu palenia papierosów i spożywania alkoholu na terenie Izolatorium |
500,00 zł |
4. |
Wywołanie alarmu p.poż m.in. poprzez niestosowanie się do zakazu palenia papierosów na terenie Izolatorium. |
5000,00 zł |
5. |
Mechaniczne uszkodzenie klamki okiennej lub spłuczki lub uchwytu prysznica lub regulatora grzejnika. |
50,00 zł |
6. |
Trwałe uszkodzenie odbiornika telewizyjnego. |
1000,00 zł |
7. |
Zbicie lustra. |
300,00 zł |
8. |
Mechaniczne uszkodzenie zawiasów szafy, wymiana drzwi. |
200,00 zł |
9. |
Roboczogodzina pracownika Działu technicznego SP ZOZ we Włodawie. |
30,00 zł |
10. |
Trwałe zniszczenie kołdry/poduszki. |
80 zł/40 zł |
Zobowiązanie do przestrzegania regulaminu pobytu w izolatorium - kliknij aby wyświetlić
Załącznik nr 3 do Regulaminu
Zobowiązanie do przestrzegania regulaminu pobytu w izolatorium utworzonym przez samodzielny publiczny zespół opieki zdrowotnej we Włodawie.
Ja, niżej podpisany, w związku ze skierowaniem do Izolatorium, zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu pobytu w Izolatorium utworzonym przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie, przyjętego Zarządzeniem Dyrektora SP ZOZ we Włodawie Nr 32/D/61/2020 z dnia 9.10.2020 r., w trakcie całego mojego pobytu w obiekcie Izolatorium. Oświadczam, że ponoszę pełną odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju szkody wyrządzone przeze mnie w przedmiotach i rzeczach będących na wyposażeniu obiektu Izolatorium oraz za skutki wywołania niepożądanych zdarzeń, o których mowa w Regulaminie.
Co powinni posiadać ze sobą Pacjenci kierowani do Izolatorium - kliknij aby wyświetlić
Pacjenci kierowani do Izolatorium powinni posiadać ze sobą:
- Telefon komórkowy i ładowarka - obowiązkowo
- Leki przyjmowane na stałe, na okres pobytu
- Termometr, jeżeli ma możliwość zabrania go ze sobą
- Ciśnieniomierz, glukometr z zapasem pasków, nakłuwacz i insulinę
- Okulary
- Przybory toaletowe (podpaski, kosmetyk, itp.)
- Obuwie na zmianę /klapki kąpielowe/
- Ręcznik piżama
- Bielizna na zmianę
- Wygodne ubranie
- Papier toaletowy/rolka/ ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne
- Suchy prowiant /zapas jednodniowy/
- Butelka 1.5 l wody mineralnej
- Kawa, herbata, cukier
- Inne: książka, zeszyt, długopis, laptop, tablet, krzyżówki.