Pracownia Endoskopii

Lokalizacja: Pracownia mieści się w budynku Szpitala na parterze, Budynek B. Wejście przez Poradnię Lekarza Rodzinnego lub Izbę Przyjęć.

Szanowni Państwo,

prosimy o rejestrację do Pracowni Endoskopii

Poniedziałek - Piątek w godzinach od 7:00 - 14:00

Telefon: 797 704 881

Wymagane dokumenty: skierowanie, dowód osobisty

Kierownik Pracowni: lek. med. Jarosław Nurzyński - chirurgia ogólna


Informacje dla pacjenta

Badanie gastroskopii

Przygotowanie: W dniu badania prosimy pozostać na czczo minimum 7 godzin.

Przeprowadzenie badania: Badanie przeprowadzane jest zwykle w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ewentualne protezy zębowe, zdjąć okulary. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu, lekarz zakłada między zęby pacjenta plastikowy ustnik (celem ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła gastroskop. Ten moment może być nieprzyjemny i wywoływać uczucie dławienia: wymaga współpracy z lekarzem wykonującym badanie i asystującą pielęgniarką. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest tylko nieco nieprzyjemne, w zasadzie bezbolesne. Również pobieranie wycinków jest całkowicie bezbolesne. Instrument służący do badania jest dokładnie dezynfekowany przed każdym badaniem. Z tego powodu zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami co również zabezpiecza przed zakażeniem.

Postępowanie po badaniu: Z powodu miejscowego znieczulenie gardła nie wolno przez pół godziny po badaniu jeść ani pić, aby uniknąć zakrztuszenia. Proszę poinformować swojego lekarza, jeśli w ciągu kilku godzin po badaniu będzie Pan/Pani odczuwać silny ból jamy brzusznej, albo zaobserwuje czarny stolec. Również wystąpienie innych niejasnych dla Pani/ Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lub lekarzowi. Proszę pytać, jeśli Państwo nie wszytko zrozumieliście albo jeśli chcecie wiedzieć więcej o badaniu, wymienionych tu powikłaniach bądź innych nurtujących problemach związanych z proponowanym zabiegiem.

Badanie kolonoskopii 

1. Przygotowanie do kolonoskopii

Jak przygotować się do badania?

  • Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np.; winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku
  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godzina 13:00-15:00) lekki półpłynny posiłek (np.zupa) OD TEGO CZASU NIE WOLNO SPOŻYWAĆ ŻADNYCH POKARMÓW!!!
  • w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godzina 15:00- 17:00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza 3 – 4 l roztworu glikolu polietylenowego lub dwukrotnie 45 ml roztworu fosforanu sodowego uzupełnionego wypiciem każdorazowo minimum 750 ml wody).
  • normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czyste wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
  • jeśli do czasu badania wypróżnienia zawierają resztki pokarmowe należy zgłosić to lekarzowi.
  • od chwili wypicia preparatu przeczyszczającego można wypić dowolna ilość klarownych, niegazowanych płynów (woda, herbata, kawa bez mleka, soki owocowe bez pulpy owocowej, nie z czarnej porzeczki)
  • UWAGA!!!! JEŚLI KOLONOSKOPIA JEST PLANOWANA W ZNIECZULENIU PŁYNY MOŻNA PIĆ DO 6 GODZIN PRZED USTALONA DATA BADANIA; W INNYM PRZYPADKU NIE MA OGRANICZEŃ CZASOWYCH.

Co zrobić z przewlekle stosowanymi lekami???

  • przewlekle stosowane leki należy przyjąć co mniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego
  • w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody
  • osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania się do badania 

Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zlecającym te leki (np. kardiologiem, internistą)

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA PREPARATEM O DZIAŁANIU OSMOTYCZNYM NP. LEKU FORTRANS?

  • każdą z czterech saszetek preparatu o działaniu osmotycznym (glikol polietylenowy) dokładnie rozpuścić w jednym litrze zimnej wody lub niegazowanej mineralnej
  • aby poprawić smak powstałego roztworu można wcisnąć do niego dowolną ilość cytryny,a całość schłodzić w lodówce
  • wypić 1 szklankę ( po 250 ml ) roztworu co 15 minut

Przygotować jednorazowo 4 litry roztworu preparatu o działaniu osmotycznym wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie

4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 17:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 18:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 19:00
koniec picia roztworu   godz. 20:00
badanie kolonoskopowe      godz. 9:00-140

Przygotowanie w przypadku, gdy są trudności z jego jednorazowym wypiciem lub badanie planowane jest na popołudnie, zalecane jest podzielenie dawki roztworu. 

Przygotować podzielona dawkę roztworu preparatu o działaniu osmotycznym 2l. wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie oraz 2l. rano, w dniu badania.

Koniec spożywania pokarmów   godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 16:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 17:00

Rano w dniu badania przygotować kolejne 2 l. roztworu o działaniu osmotycznym rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1l. niegazowanej wody.

4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 8:00
4 szklanki preparatu co 15 minut 250 ml 250 ml 250 ml 250 ml godz. 9:00

Przygotowanie do badania może spowodować zazwyczaj przejściowe działania niepożądane:

  • nudności i wymioty
  • wzdęcia brzucha
  • rzadko: wysypka, pokrzywka, obrzęki
  • przed zastosowaniem preparatu o działaniu osmotycznym należy przeczytać ulotkę informacyjną o leku

KLUCZOWE INFORMACJE DO ZAPAMIĘTANIA!!!

  • nie wolno spożywać żadnych pokarmów od czasu wypicia pierwszej dawki roztworu
  • w trakcie przygotowania można wypić dowolna ilość klarownych płynów, także smakowych (unikać mleka, cząstek owocowych i czarnej porzeczki )
  • należy zawsze dążyć do wypicia pełnych 4 l. roztworu, w dawkach dzielonych po 250 ml

2. Jak postępować po badaniu?

  • pójść do toalety, aby oddać nadmiar gazów znajdujących się w jelicie
  • po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny
  • po badaniu w znieczuleniu, przez cały dzień nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych

Badanie bronchoskopii

Przygotowanie: Pacjent musi być na czczo – w dniu badania nie wolno przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. Pierwszy posiłek może zjeść co najmniej 2 godziny po badaniu (w czasie bronchoskopii znieczulana jest krtań, dlatego jedzenie lub picie od razu po zabiegu grozi zachłyśnięciem).

1. Przeprowadzenie badania

Przed badaniem konieczne jest założenie dostępu do żyły–wenflonu. Chory otrzymuje dożylnie leki uspokajające i nasenne oraz działające przeciwkaszlowo i przeciwbólowo. Gardło oraz przewody nosowe znieczula się roztworem lidokainy. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej.

Lekarz wprowadza fibroskop przez nos lub usta. W zależności od badań wykonywanych podczas bronchoskopii procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Mimo znieczulenia wprowadzanie fibroskopu przez nos jest dla chorego nieprzyjemne. Po wprowadzeniu fibroskopu do tchawicy i oskrzeli może pojawić się kaszel i duszność. W czasie badania błona śluzowa oskrzeli jest znieczulana miejscowo roztworem lidokainy, a w razie potrzeby choremu podaje się tlen.

Percepcja zabiegu jest różna w zależności od indywidualnej reakcji na leki podawane w czasie zabiegu, które znacznie zmniejszają nieprzyjemne doznania. Część pacjentów przesypia większość zabiegu, a po jego zakończeniu nie pamięta, że przebyła bronchoskopię.

Po zabiegu chory może się skarżyć na ból gardła lub chrypkę, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeżeli chrypka utrzymuje się dłużej, należy się zgłosić do lekarza. Jeżeli podczas bronchoskopii wykonywano biopsję, po zabiegu może wystąpić niewielkie krwioplucie.

2. Postępowanie po badaniu

Z powodu zastosowanego znieczulenia, należy przynajmniej przez 2 godz. po zakończeniu badania nie przyjmować płynów i pokarmów, aby uniknąć zachłyśnięcia (w czasie działania znieczulenia zniesiony jest odruch połykania). Przy niewielkim krwiopluciu wystarczy spokojnie leżeć przez kilka godzin w łóżku.

Możliwe powikłania po badaniu: 

  • krótkotrwała chrypka 
  • krwioplucie, bardzo rzadkim następstwem badania są wymagające interwencji chirurgicznej krwawienia

Wyjątkowym powikłaniem po badaniu mogą być: skaleczenia krtani, tchawicy i oskrzeli, wyłamanie zęba, dostanie się powietrza do jamy opłucnowej (odma opłucnowa), gorączka, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddechowe, skurcz krtani i oskrzeli oraz reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające.


Do pobrania:

Upoważnienie do odbioru wyniku badania (PDF, 75 kb)

Badanie gastroskopii (PDF, 87 kb)

Badanie kolonoskopii (PDF, 150 kb)

Badanie bronchoskopii (PDF, 99 kb)