Projekt: Przyjazne przychodnie specjalistyczne - poprawa dostępności do AOS w SP ZOZ we Włodawie.
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie realizuje projekt:
Tytuł : Przyjazne przychodnie specjalistyczne – poprawa dostępności do AOS w SP ZOZ we Włodawie
W ramach Działania 7.8 Infrastruktury ochrony zdrowia (typ projektu 2,3,4)
Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych Programu Fundusze Europejskie
Dla Lubelskiego 2021-2027 FELU 07.08-IZ.00-0053/24-00
Okres realizacji projektu: od 2024.01.24 do 2026.12.31
Wartość projektu: 1 982 698,50 zł.
Dofinansowanie: 1 685 293,72 zł.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i dostępności do usług świadczonych przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej AOS oraz zaspokojenie potrzeb pacjentów poprzez zakup nowoczesnego specjalistycznego sprzętu medycznego umożliwiającego poszerzenie zakresu diagnostyki.
W projekcie zaplanowano doposażenie w sprzęt medyczny następujących poradni:
- Pracownia endoskopowa
- Poradnia okulistyczna
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza z pracownią Cytologiczną we Włodawie
- Poradnia Ginekologiczno- Położnicza w Urszulinie
Doposażenie w/w poradni przyczyni się do zaspokojenia potrzeb społeczeństwa wskazanych w projekcie i zgodnych z Mapą Potrzeb Zdrowotnych. Grupą docelową projektu są mieszkańcy miasta Włodawa i powiatu włodawskiego.
W ramach projektu zaplanowano następujące zadania do realizacji:
- Zakup sprzętu medycznego.
- Wyposażenie socjalno- bytowe w AOS we Włodawie.
- Zakup wyposażenia administracyjnego
- Dopasowanie placówki do Standardów Dostępność PLUS
- Szkolenia
- Studium wykonalności
- Koszty pośrednie
Na zakupionym sprzęcie medycznym świadczone będą bezpłatne usługi zdrowotne zgodnie z zakresem umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Kluczowe wskaźniki projektu to:
- Pojemność nowych lub zmodernizowanych placówek opieki zdrowotnej 20 000,00 osób/rok
- Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek opieki zdrowo 19 300,00
- Liczba porad udzielonych w ramach AOS w skutek inwestycji EFRS 19 300,00
Szczegółowy opis projektu:
Projekt dotyczy zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych z poszerzeniem zakresu diagnostyki oraz doposażenie Poradni specjalistycznych AOS przy SPZOZ we Włodawie oraz filii w Urszulinie. Inwestycja obejmuje doposażenie poradni specjalistycznych w ramach AOS w nowoczesny sprzęt wykorzystywany na potrzeby świadczenia wysokiej jakości usług medycznych w tym również telemedycznych, dodatkowym elementem przedsięwzięcia jest zastosowanie w obiekcie dodatkowych usprawnień skierowanych do osób o szczególnych potrzebach, a także szkolenie personelu. W ramach projektu zaplanowano także montaż klimatyzacji. W wyniku realizacji inwestycji liczba użytkowników wzrośnie. Zaplanowany zakres jest zgodny z obowiązującą Mapą potrzeb zdrowotnych i wynika z uwarunkowań demograficznych. Wnioskodawca posiada doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Wariant ten najpełniej przyczyni się do poprawy jakości i dostępności do usług medycznych w zakresie AOS w ramach kontraktu z NFZ.
Projekt obejmuje doposażenie w sprzęt medyczny pracowni endoskopowej (zakup Videogastroskopu 2 szt, Videokolonoskopu 3 szt., Videobronchoskop 1szt, szafa na endoskopy, automatyczna myjnia endoskopowa), poradni okulistycznej (tonometr aplanacyjny 1 szt, dioptriomierz elektroniczny 1 szt. lampa szczelinowa 1 szt.) poradni ginekologiczno-położniczej z pracownią cytologiczną we Włodawie oraz Poradni ginekologiczno-położniczej w Urszulinie (Aparat KTG 2 szt, aparat USG, kolposkop, fotel ginekologiczny, wyposażenie gabinetu lekarskiego i położnej). Projekt obejmuje także dostosowanie placówki do Standardów Dostępność PLUS, doposażenie i modernizację rejestracji AOS, poczekalni dla pacjentów (montaż klimatyzacji), gabinetów lekarskich (zakup drzwi dźwiękoszczelnych, krzeseł w poczekalni, leżanek,). Planowana jest modernizacja systemu rejestracji pacjentów, utworzenie systemu kolejkowania oraz zakup nowego sprzętu administracyjnego (komputerów, urządzeń wielofunkcyjnych, smartfonów). W projekcie zaplanowano także cykl szkoleń dla pracowników placówki z zakresu poprawy dostępności do usług oferowanych przez Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną, komunikacji i podwyższenia kwalifikacji specjalistów poradni objętych dofinansowaniem.