Banner z logotypami

 

Projekt: "Uwaga na kleszcze! Program profilaktyczny boreliozy" 

 

Informacja: Projekt został przedłużony do końca Października 2021 roku.

 


Pliki do pobrania

Regulamin Projektu (PDF, 300 kb)

Deklaracja uczestnictwa (PDF, 128 kb)

Karta zgłoszeniowa (PDF, 150 kb)  

Oświadczenie _PDF, 171 kb)

Ankieta kwalifikacyjna (PDF, 138 kb)

Ankieta satysfakcji (PDF, 120 kb) 

Skala ewaluacyjna I (PDF, 110 kb)

Skala ewaluacyjna II (PDF, 114 kb)


Masz kontakt z kleszczami? Niepokoją Cie dolegliwości? Podejrzewasz u siebie boreliozę? Sprawdź czy chorujesz na boreliozę.

Polecamy bezpłatne badania i konsultacje medyczne.

W ramach projektu: „Uwaga na kleszcze! Program profilaktyczny boreliozy”

Realizowanego przez SPZOZ we Włodawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa: 10 Adopcyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian.

Działanie: 10.3 Programy profilaktyki zdrowotnej, na podstawie umowy o dofinansowanie nr 126/RPLU.10.03.00-06-0001/19-00.

KLESZCZE

Kleszcze to małe pajęczaki mierzące około 4 mm długości — groźna dla nas jest samica która żywi się krwią. Żyją w lasach i zaroślach, na polach, łąkach, ogrodach działkowych, w miastach w parkach, skwerach, przydomowych ogródkach. Lubią środowisko drobnych drzew i krzewów liściastych z bogatym poszyciem. Kleszcze mogą zakażać chorobami takimi jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i rzadziej anaplazmoza, babeszjoza, tularemia czy Gorączką Q. Sezon na aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do późnej jesieni (marzec-listopad). Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Ale w związku z ociepleniem kleszcze mogą być aktywne cały rok.

BORELIOZA

Borelioza jest najczęstszą chorobą spośród tych przenoszonych przez kleszcze. Przyczyną boreliozy jest bakteria krętek Borrelia burgdorferi - której rezerwuarem są zwierzęta domowe i dzikie. Ponieważ nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, ważne jest odpowiednie zapobieganie zakażeniom. Ważna jest podstawowa wiedza o zachowaniach kleszczy i o objawach wskazujących na wczesne zakażenie po to by móc wcześnie skutecznie leczyć chorobę.

GRUPY PODWYŻSZONEGO RYZYKA

Są zawody których wykonywanie szczególnie naraża na zakażenie boreliozą. Dotyczy to rolników, leśników i myśliwych przede wszystkim ale także np. geodetów, przyrodników - pracujących w terenie. Jednak narażenie dotyczy wszystkich osób, które niezależnie od zawodu często przebywają w środowisku przyrody rekreacyjnie. Dla przykładu uprawiają ogródki działkowe, odpoczywają na piknikach, spacerują w lesie iw terenach zielonych, jeżdżą na wyprawy rowerowe, spływy kajakowe, biegają.

Celem projektu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na boreliozę oraz zwiększenie skuteczności wykrywania zakażeń Borrelia burgdorferi wśród co najmniej 2000 mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup ryzyka tj. rolników, leśników i myśliwych.

Projekt realizowany jest od: 01.01.2020 r. do 30.06.2021 r. (Projekt został przedłużony do końca Października).

Projekt obejmuje wsparciem 2000 osób. Osoby, które będą chciały zakwalifikować się do Projektu muszą spełniać łącznie następujące warunki:

  1. są mieszkańcami województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka tj. rolników, leśników, myśliwych,
  2. są w wieku 15 lat i powyżej (weryfikacja na podstawie dokumentu tożsamości),
  3. są osobami pracującymi albo pozostającymi bez zatrudnienia, ale poszukującymi pracy i zainteresowane jej podjęciem zarówno kobiety jak i mężczyźni bez względu na wykształcenie.
Miejsce realizacji Projektu:
  1. POZ-Podstawowa Opieka Zdrowotna SPZOZ we Włodawie, Al. Józefa Piłsudskiego 64, 22-200 Włodawa, nr tel: 797-704-910
  2. Przychodnia specjalistyczna SPZOZ we Włodawie, Al. Józefa 64, 22-200 Włodawa, nr tel: 797-704-917

Więcej informacji na temat Projektu znajduje się na stronie internetowej projektu: www.spzoz.wlodawa.pl

Plakat informacyjny

Ulotka informacyjna (PDF, 2,6 MB)

Plakat informacyjny (PDF, 2,5 MB)