Zbadaj się, bo warto! Program Profilaktyczny Boreliozy
Pliki do pobrania:
Regulamin Projektu (PDF, 180 kb)
Deklaracja uczestnictwa (PDF, 137 kb)
Karta zgłoszeniowa (PDF, 171 kb)
Oświadczenie - przetwarzanie danych (PDF, 170 kb)
Ankieta kwalifikacyjna (PDF, 142 kb)
Ankieta satysfakcji (PDF, 124 kb)
Skala ewaluacyjna I (PDF, 113 kb)
Skala ewaluacyjna II (PDF, 118 kb)
REGULAMIN
Projektu ZBADAJ SIĘ, BO WARTO! PROGRAM PROFILAKTYCZNY BORELIOZY.
Włodawa, kwiecień 2018r.
§1 Definicje
-
Beneficjent/Organizator – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie (SP ZOZ we Włodawie).
-
Projekt – „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy”. Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa: 10 Adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian. Działanie: 10.3 programy profilaktyki zdrowotnej, na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr RPLU.10.03.00-06-0020/17.
-
Strona internetowa projektu: www.spzoz.wlodawa.pl
-
Biuro Projektu – SP ZOZ we Włodawie, ul. Piłsudskiego 64, blok A (administracja)
§2 Postanowienia ogólne
-
Niniejszy Regulamin określa zasady organizacji, rekrutacji i uczestnictwa do Programu „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy”.
-
Regulamin projektu ma zastosowanie do osób biorących udział w projekcie „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy ” oraz wszystkich osób, przy pomocy których Beneficjent realizuje Projekt.
-
Każda osoba, ubiegająca się o udział w Projekcie zobowiązana jest do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i dokonania akceptacji wszystkich jego postanowień.
-
Ogólny nadzór nad realizacją projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane niniejszym Regulaminem, należy do Koordynatora Projektu.
§3 Informacje o projekcie
-
Projekt „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy”, współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 10 Adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian, Działanie: 10.3 programy profilaktyki zdrowotnej, na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr RPLU.10.03.00-06-0020/17.
-
Projekt „Zbadaj się, bo warto! Program profilaktyczny boreliozy”, realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie, 22-200 Włodawa ul. Piłsudskiego 64.
-
Celem głównym Projektu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na boreliozę oraz zwiększenia skuteczności wykrywania zakażeń Borrelia burgdorferi wśród co najmniej 2000 mieszkańców woj. lubelskiego.
-
Udział w Projekcie jest bezpłatny.
-
Do podstawowych kategorii świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach Projektu należą:
a) działania edukacyjne lekarza/pielęgniarki w zakresie: roli kleszczy jako wektora chorób odkleszczowych (w tym głównie boreliozy), właściwej diagnostyki boreliozy, właściwego postępowania w przypadku pokłucia przez kleszcze, skutecznych metod zapobiegania pokłuciom przez kleszcze w ramach profilaktyki pierwotnej (m.in. właściwy ubiór, stosowanie repelentów, zwiększanie świadomości w zakresie potrzeby wykonywania badań diagnostycznych w kierunku boreliozy, zarówno w ramach profilaktyki, jak i po kontakcie z potencjalnym zakażonym kleszczem
b) badania diagnostyczne - dwa testy diagnostyczne tj.: test ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG, na podstawie skierowania od pielęgniarki /lekarza Programu, u uczestników Programu u których istnieje ryzyko choroby,
c) badanie diagnostyczne – test Western –blot (test potwierdzający) w klasie IgG oraz w klasie IgM, na podstawie skierowania lekarza Programu, u uczestników Programu u których test ELISA będzie pozytywny bądź wątpliwy,
d) konsultacja lekarska wyników badań wymienionych w ppkt. b i c.
-
Cele szczegółowe Projektu:
a) Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości z zakresu epidemiologii i profilaktyki boreliozy poprzez ukierunkowaną edukację u co najmniej 2 000 osób do 30.09.2019r.
b) Zwiększenie świadomości w zakresie potrzeby wykonywania badań diagnostycznych w kierunku boreliozy, zarówno w ramach profilaktyki, jak i po kontakcie z potencjalnie zakażonym kleszczem.
c) Zwiększeniem liczby o co najmniej 2000 osób, które zostaną przebadane w kierunku boreliozy przy zastosowaniu testu screeningowego (test ELISA w klasie IgM, IgG) do 30.09.2019 r.
d) Zwiększenie liczby o co najmniej 200 osób, które zostaną przebadane w kierunku boreliozy przy zastosowaniu testu potwierdzającego (test Western blot) w przypadku gdy wynik testu ELISA będzie pozytywny bądź wątpliwy do 30.09.2019 r.
e) Zwiększenie liczby wykrytych przypadków boreliozy do 30.09.2019r.
-
Uczestnik Projektu może się ubiegać o zwrot kosztów dojazdu do realizacji usługi zdrowotnej z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania usługi i z powrotem, dotyczy to osób zamieszkujących na terenach wiejskich poza Włodawą.
§4 Uczestnik Projektu
-
Projekt obejmuje wsparciem 2000 osób. Osoby, które będą chciały zakwalifikować się do Projektu muszą spełniać łącznie następujące warunki:
a) są mieszkańcami województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grupy ryzyka tj.: rolników, leśników, myśliwych,
b) są w wieku 15 lat i powyżej (weryfikacja na podstawie dokumentu tożsamości),
c) są osobami pracującymi albo pozostającymi bez zatrudnienia, ale poszukującymi pracy i zainteresowane jej podjęciem zarówno kobiety jak i mężczyźni bez względu na wykształcenie.
§5 Rekrutacja Uczestnika do Projektu
-
Rekrutacja do projektu ma charakter ciągły i otwarty. Prowadzona będzie zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym ze względu na: rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek.
-
Do Projektu zostanie zrekrutowanych 2000 uczestników.
-
Kryteria uczestnictwa w Projekcie:
a) Zamieszkiwanie w województwie lubelskim.
b) Bycie osobą w wieku aktywności zawodowej.
c) Udzielenie odpowiedzi twierdzącej na pyt. 2 i 4 w kwestionariuszu ankiety podczas wywiadu pielęgniarki, lekarza.
d) Pierwszeństwo dla osób z grupy ryzyka (rolnicy, leśnicy, myśliwi).
e) Kolejność zgłoszeń.
-
Rekrutacja do projektu będzie trwać do 30 września 2019r.
-
Lista tworzona będzie według kolejności zgłoszeń.
-
Zgłoszenia uczestnictwa w Projekcie mogą być dokonywane drogą: e-mailową, telefoniczną, papierową, osobiście – biuro projektu – SP ZOZ we Włodawie ul. Piłsudskiego 64, POZ SP ZOZ we Włodawie ul. Piłsudskiego 64.
-
Osoby, które spełnią kryteria uczestnictwa w Projekcie, ale nie zostaną zakwalifikowane do Projektu z powodu braku miejsc, zostaną umieszczone na liście rezerwowej.
-
O terminie złożenia zgłoszenia i jego rejestracji w kolejce oczekujących decyduje data wpływu do siedziby SP ZOZ-u.
-
Kolejność zgłoszeń, rejestrowana jest na bieżąco, w trybie ciągłym i prowadzona przez pracownika ds. rekrutacji i promocji (kolejka oczekujących prowadzona jest w systemie informatycznym).
-
W przypadku dużej ilości zgłoszeń, w pierwszej kolejności zostaną uwzględnione osoby z grupy wysokiego ryzyka tj. rolnicy, leśnicy, myśliwi.
-
W przypadku rezygnacji uczestnika Programu zakwalifikowana będzie kolejna osoba z listy rezerwowej.
-
O przyjęciu do Projektu osoby zostaną poinformowane drogą telefoniczną na numer telefonu wskazany do kontaktu.
-
Wzory dokumentów rekrutacyjnych dostępne będą w: rejestracji POZ SP ZOZ we Włodawie ul. Piłsudskiego 64, SOR w SP ZOZ we Włodawie, Rejestracji Przychodni SP ZOZ we Włodawie, sekretariacie SP ZOZ we Włodawie, biurze Projektu oraz na stronie internetowej Projektu.
-
Uczestnicy przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych, mają obowiązek zapoznać się z całością niniejszego Regulaminu. Regulamin, dostępny jest w Biurze Projektu, sekretariacie SP ZOZ we Włodawie oraz na stronie internetowej www.spzoz.wlodawa.pl
-
Miejscem realizacji Projektu jest POZ SPZOZ we Włodawie przy ul. Piłsudskiego 64.
§6 Etapy Programu
-
Wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych - zapoznanie kandydata z materiałami informacyjno-edukacyjnymi, zaakceptowanie i wypełnienie Deklaracji uczestnictwa w Projekcie (zał. Nr 1.), wypełnienie formularz Zgłoszeniowego (zał. Nr 2), wypełnienie formularza dot. zgody na przetwarzanie danych osobowych ( zał. Nr 3).
-
Wywiad z pielęgniarką/lekarzem Programu – wypełnienie Ankiety kwalifikacyjnej do projektu (zał. Nr 4.) oraz wypełnienie Formularza Skala ewaluacyjna I – zał. nr 6, w celu wyłonienia osób z podejrzeniem choroby, w przypadku gdy:
a) u uczestnika stwierdzono ryzyko zakażenia boreliozą, pacjent zostanie skierowany przez pielęgniarkę/lekarza na badania diagnostyczne – wykonanie testu Elisa w klasie IgM oraz IgG. Pacjent otrzymuje skierowanie na pobranie krwi do Laboratorium w SP ZOZ we Włodawie na badanie diagnostyczne. Uczestnik przechodzi do etapu III.
b) u uczestnika, u którego nie stwierdzono ryzyka zakażenia boreliozą następuje zakończenie uczestnictwa w Projekcie. Uczestnik wypełnia Formularz Skala ewaluacyjna II – zał. nr 7 oraz Formularz ankiety satysfakcji – zał. nr 5.
-
Drugi wywiad z pielęgniarką/lekarzem. Wyniki badań diagnostycznych zostaną zinterpretowane przez lekarza. W przypadku, gdy:
a) wynik testu Elisa będzie pozytywny lub wątpliwy, pacjent zostanie skierowany przez lekarza na pobranie krwi do Laboratorium SP ZOZ we Włodawie na dalszą diagnostykę – test potwierdzający Western-blot w lasie IgM oraz IgG.
b) wynik testu Elisa jest ujemny pacjent wypełnia Formularz Skala ewaluacyjna II – zał. nr 7 oraz Formularz ankiety satysfakcji – zał. nr 5
-
Dotyczy Uczestników Programu z III Etapu pkt. a) Wyniki badań diagnostycznych zostaną zinterpretowane przez lekarza. Pacjent otrzyma też informację o ewentualnej potrzebie konsultacji z lekarzem specjalistą w zakresie chorób zakaźnych. Pacjent wypełnia Formularz Skala ewaluacyjna II – zał. nr 7 oraz Formularz ankiety satysfakcji – zał. nr 5.
-
Wydanie zaświadczenia wszystkim Uczestnikom o udziale w Programie.
§7 Prawa i obowiązki uczestnika Projektu
-
Kandydat staje się Uczestnikiem projektu z chwilą podpisania Deklaracji uczestnictwa w Projekcie. Nie złożenie przez kandydata wszystkich wymaganych dokumentów skutkuje utratą przez niego prawa udziału w projekcie.
-
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do złożenia Oświadczenia, potwierdzającego zamieszkanie w województwie lubelskim.
-
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do potwierdzenia wieku, np. poprzez przedstawienie dowodu osobistego.
-
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do potwierdzenia wykonywanego zawodu z grupy ryzyka tj. rolnik, leśnik, myśliwy, np. poprzez przedstawienie legitymacji zawodowej.
-
Uczestnik jest zobowiązany do poddania się badaniom ewaluacyjnym Projektu w czasie jego trwania ( Skala ewaluacyjna I i II).
-
Uczestnik Projektu zobowiązuje się do uzupełniania wszelkiej dokumentacji związanej z realizacją Projektu oraz informowania Koordynatora Projektu o każdej zmianie danych dot. Zamieszkania.
§8 Ochrona danych osobowych
-
Dane osobowe Uczestników Projektu będą przechowywane i przetwarzane zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016r. , poz. 922 z póź. zm.).
-
Administratorem danych osobowych Uczestników Projektu jest Marszałek Województwa Lubelskiego mający swoją siedzibę przy ul. Artura Grottego 4, 20-029 Lublin.
-
Podanie danych osobowych przez Uczestnika jest dobrowolne, ale odmowa ich podania skutkuje brakiem możliwości weryfikacji kwalifikowalności uczestnika oraz prowadzi do niezakwalifikowania się do udziału w Projekcie.
§9 Postanowienia końcowe
-
Sprawy nieuregulowane w Regulaminie rozstrzyga Koordynator merytoryczny Projektu.
-
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej.
-
Niniejszy regulamin obowiązuje w całym okresie realizacji Projektu.