Regulamin odwiedzin pacjentów w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie
- Bliscy pacjentów mogą ich odwiedzać bez ograniczeń czasowych, jednak prosimy w miarę możliwości w godzinach 8.00-20.00.
- Jednego pacjenta powinny odwiedzać nie więcej niż 2 osoby.
- Osoby niepełnoletnie do 13 roku życia mogą odwiedzać chorych pod opieką osób dorosłych, które odpowiadają za ich zachowanie i bezpieczeństwo.
- Odwiedziny w Szpitalu odbywają się za dorozumianą zgodą pacjenta. W przypadku braku takiej zgody pacjent powinien zgłosić ten fakt każdorazowo ustnie Pielęgniarce Oddziałowej lub Pielęgniarce Dyżurnej.
- Na czas wizyty lekarskiej lub pielęgniarskiej oraz na czas zabiegów osoby odwiedzające proszone są o opuszczenie sal chorych.
- Osoby odwiedzające mają możliwość identyfikacji osób zatrudnionych, sprawujących opiekę nad chorymi w związku z obowiązkiem noszenia identyfikatorów.
- Ordynator/Kierownik oddziału na prośbę Pacjenta może wyrazić zgodę na udział rodziny, osoby bliskiej wskazanej przez Pacjenta, która może uczestniczyć samodzielnie i/lub pod nadzorem pielęgniarki danego oddziału w procesie pielęgnacji Pacjenta po uprzedniej edukacji i określeniu zakresu wykonywanych czynności w opiece nad chorym ustalonych z lekarzem i pielęgniarką. Włączenie rodziny w opiekę nie może obciążać innych pacjentów.
- W godzinach 22.00 – 6.00 obowiązuje cisza nocna.
- Odwiedzający powinni:
- zachować ciszę i spokój w czasie odwiedzin,
- zachować czystość i porządek,
- podporządkować się wskazówkom i poleceniom personelu szpitalnego,
- szanować mienie szpitala,
-
Pacjentów w szpitalu nie powinny odwiedzać osoby z infekcją dróg oddechowych, osoby dotknięte chorobą zakaźną oraz osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
-
Osobom odwiedzającym zabrania się:
- dostarczania chorym napojów alkoholowych,
- dostarczania artykułów spożywczych nie dozwolonych przez lekarza,
- manipulowania przy sprzęcie i aparaturze medycznej, elektrycznej, wentylacyjnej i grzewczej,
- wnoszenia przedmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu Pacjentów i oddziału lub w jakikolwiek sposób utrudniają Chorym pobyt w szpitalu,
- siadania na łóżkach pacjentów oraz korzystania z urządzeń sanitarnych przeznaczonych dla pacjentów,fotografować, filmować i nagrywać osób przebywających w oddziale.
-
Osoby odwiedzające, które nie stosują się do Regulaminu i wskazówek personelu szpitala zostaną poproszone o opuszczenie oddziału szpitalnego lub nie zostaną wpuszczone na jego teren.
-
Ze względów epidemiologicznych lub innych ważnych przyczyn może zostać wprowadzone okresowe ograniczenia odwiedzin.
-
W Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz salach intensywnego nadzoru odwiedziny odbywają się po uzgodnieniu z personelem medycznym przy maksymalnej ilości odwiedzających do 2 osób.
Wszelkie uwagi i życzenia osób odwiedzających mogą być zgłaszane personelowi Szpitala.
Udział krewnych lub osób wskazanych przez Pacjenta w procesie sprawowania opieki nad nim.
Wykaz czynności pielęgniarskich:
- Pomoc w utrzymaniu higieny osobistej: mycie pacjentów pod natryskiem, kąpiel w wannie, mycie w łóżku, mycie przy umywalce, pielęgnacja włosów, golenie, higiena jamy ustnej, higiena intymna, pielęgnacja stóp i paznokci.
- Pomoc w zaspokajaniu funkcji odżywiania: przygotowanie i podawanie posiłków, pomoc pacjentom przy spożywaniu posiłku, karmienie pacjenta naturalną drogą przez usta, pojenie.
- Pomoc w zaspokajaniu funkcji wydalania: pomoc w dojściu do WC, podanie basenu, kaczki, zmiana pieluchomajtek, higiena intymna.
- Pomoc w zmianie bielizny osobistej, ubieraniu się i rozbieraniu pacjentów.
- Pomoc w zmianie pozycji pacjenta (we współpracy z pielęgniarką lub za jej zgodą).
- Pomoc w poruszaniu (we współpracy z pielęgniarką lub za jej zgodą): asystowanie przy wstawaniu z łóżka, poruszaniu się pacjentów w obrębie łóżka i po pokoju, wchodzeniu i schodzeniu ze schodów, przy użyciu laski, balkoniku, wózka inwalidzkiego.
- Pomoc w użytkowaniu przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego (we współpracy z pielęgniarką lub za jej zgodą).
- Towarzyszenie przy porodzie (Blok Porodowy).