Pliki do pobrania
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa
Zamknij
REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA
w projekcie pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci-program profilaktyczny w województwie lubelskim”,
nr projektu RPLU.11.02.00-06-0035/17, Oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Zakres Interwencji: Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.
§ 1
Informacje ogólne
-
Regulamin niniejszy określa zasady rekrutacji i uczestnictwa uczniów w projekcie „Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci-program profilaktyczny w województwie lubelskim”.
-
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest w ramach Oś priorytetowej 11 Włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
-
Projekt realizowany jest na podstawie Umowy nr 29/RPLU.11.02.00-06-0035/17-00.
-
Realizatorem projektu jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie.
-
Projekt realizowany jest w okresie od 01.08.2018r. – 31.07.2020r. w szkołach podstawowych na terenie województwa lubelskiego.
-
Użyte w regulaminie sformułowania oznaczają:
-
Projekt - „Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci – program profilaktyczny w województwie lubelskim” ,nr projektu RPLU.11.02.00-06-0035/17, Oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Zakres interwencji: Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.
-
Uczestniczka/k Projektu – uczeń biorący udział w zajęciach profilaktycznych, uczeń biorący udział w badaniach profilaktycznych.
-
Obszar wiejski – oznacza obszar słabo zaludniony zgodnie ze stopniem urbanizacji (DEGURBA kategoria 3), tj. obszary których więcej niż 50% populacji zamieszkuje tereny wiejskie.
-
Osoba z niepełnosprawnością - oznacza osobę niepełnosprawną w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127 poz. 721, z późn. zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z. 2011 r., Nr 231 poz. 1375), tj. osoby z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia
-
Biuro Projektu – Biuro Projektu Al. Józefa Piłsudskiego 64, 22-200 Włodawa, budynek Administracji pokój nr 109, nr tel 501811062.
-
Instytucja Zarządzająca - Zarząd Województwa Lubelskiego, ul. Artura Grottgera 4, 20 – 029 Lublin
-
§ 2
Cel i zakres wsparcia
-
Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie ryzyka jakie niesie ze sobą nadwaga i otyłość oraz nabycie wiedzy w zakresie przeciwdziałania tym problemom wśród uczniów szkół podstawowych klas IV – VI, z terenu województwa lubelskiego, dzięki kompleksowej interwencji edukacyjno – zdrowotnej.
-
Projekt przewiduje objęcie wszystkich uczestników/czek następującymi formami wsparcia:
1. Działania diagnostyczne – badania przesiewowe (pomiar: wzrostu, masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi). Na podstawie badań diagnostycznych zostanie określony wskaźnik BMI oraz WHR. Wyniki badań zostaną przekazane rodzicowi/opiekunowi prawnemu przez pielęgniarkę wykonującą badania.
2. Działania edukacyjne:
a. Etap I - Zajęcia z zakresu prawidłowego żywienia „Zdrowe odżywiane się i aktywny styl życia” – 2 spotkania x 45 minut / gr.
W tracie zajęć Uczestnicy poznają zasady zdrowego żywienia, dowiedzą się jak ważna jest aktywność fizyczna.
b. Etap II – Zajęcia z dietetyki – 2 spotkania x 45 minut /gr.
W tracie zajęć Uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu funkcjonowania układu pokarmowego, znaczenie składników odżywczych, jak układać i oceniać jadłospis.
Dodatkowo Uczestnicy projektu, u której/którego wykryto nadwagę/otyłość otrzyma wraz z opiekunem prawnym indywidualne konsultacje z dietetykiem obejmujące m.in. wywiad rodzinny w kierunku nadwagi/otyłości/chorób towarzyszących, czynników socjo-demograficznych, stanu zdrowia, historii żywienia w tym możliwości leczenia oraz inne sposoby postępowania – 1 spotkanie x 45 min.
c. Etap III – Zajęcia z psychologiem - tematyka: motywacja, zaburzenia odżywiania, czynniki psychiczne w procesie odżywiania 1 spotkania x 45 minut / gr.
3. Działania praktyczne – zajęcia mające na celu rozwój aktywności fizycznej, które pozwolą zapobiegać nadwadze lub z nią walczyć – 2 spotkania x 45min. / gr.
4. Każdy z uczestników/czek biorący udział w projekcie otrzyma nieodpłatnie:
a. Materiały edukacyjne (skrypt zawierający treści zajęć).
b. Narzędzia do wykonywania ćwiczeń (mata, skakanka, piłka gimnastyczna).
§ 3
Zasady rekrutacji i kwalifikacji uczestników
-
Rekrutacja prowadzona będzie zgodnie z zasadą niedyskryminacji, równości szans płci, przejrzystości i bezstronności. Zapewniony zostanie dostęp dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
-
O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydować będą kryteria:
1. Zamieszkiwanie na terenie województwa lubelskiego
2. Bycie uczniem klasy IV-VI
3. Zamieszkiwanie na terenie wiejskim.
-
Utworzona zostanie lista rezerwowa uczestników, w miarę możliwości objętych projektem w późniejszym terminie.
-
W przypadku rezygnacji osoby z listy podstawowej przed rozpoczęciem wsparcia zakwalifikowana będzie osoba z listy rezerwowej.
-
Rekrutacja będzie miała charakter ciągły i prowadzona będzie na terenie województwa lubelskiego od 01.10.2018r. do 28.04.2020 r. Potrwa do czasu zakwalifikowania do projektu 3000 osób spełniających warunki uczestnictwa.
-
Organizator zastrzega sobie prawo do wydłużenia procesu rekrutacji w przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających taką konieczność.
-
W przypadku zgłoszeń do projektu na poziomie przekraczającym 120% założonej liczby uczestników i uczestniczek rekrutacja może zostać zawieszona.
-
Rekrutacja do projektu odbywać się będzie za pośrednictwem szkół oraz za zgodą rodzica/opiekuna prawnego ucznia/uczennicy.
-
Warunkiem ubiegania się o dostęp do uczestnictwa w Projekcie jest zapoznanie się z materiałami informacyjno-edukacyjnymi, zaakceptowanie akceptacja Regulaminu oraz wypełnienie i złożenie podpisanych dokumentów (deklaracja uczestnictwa i karta zgłoszeniowa wraz z oświadczeniami) w Biurze Projektu lub bezpośrednio podczas spotkań rekrutacyjnych.
-
Nie złożenie kompletu wymaganych dokumentów na warunkach określonych w niniejszym Regulaminie wyklucza z możliwości ubiegania się o uczestnictwo w projekcie.
-
Złożone dokumenty nie podlegają zwrotowi.
-
Dokumenty wymagane od kandydatów na Uczestnika Projektu w procesie rekrutacji:
a. Formularz zgłoszeniowy podpisany przez rodzica/opiekuna prawnego wraz z oświadczeniami o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
b. Deklaracja uczestnictwa w projekcie.
c. Orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób z niepełnosprawnością.
-
W przypadku osób niepełnosprawnych dopuszcza się możliwość składania dokumentów zgłoszeniowych w formie elektronicznej – wówczas wymagane jest złożenie na nich podpisu przed rozpoczęciem pierwszej formy wsparcia.
-
Formularze zgłoszeniowe są weryfikowane pod kątem spełnienia warunków udziału w projekcie przez Koordynatora Projektu lub innego wyznaczonego pracownika Projektu.
-
Dokumentacja rekrutacyjna dostępna jest w Biurze Projektu we Włodawie Al. Józefa Piłsudskiego 64 budynek Administracji pokój 109, na stronie www.spzoz.wlodawa.pl, sekretariatach szkół objętych projektem oraz podczas spotkań rekrutacyjnych.
§ 4
Uczestnictwo w projekcie
-
Zajęcia przewidziane do realizacji odbywać się będą w szkołach, do których uczęszczają uczniowie z zastosowaniem podziału na grupy.
-
Podziału na grupy dokonuje Dyrektor Szkoły w porozumieniu z wychowawcą oraz Realizatorem Projektu, odpowiednio do zapisów wynikających z wniosku o dofinansowanie projektu .
-
Realizator projektu dołoży wszelkich starań aby plan zajęć przewidzianych do zrealizowania został maksymalnie skorelowany z planem zajęć podstawowych obowiązującym w danej szkole.
-
Uczestnicy biorący udział w Projekcie uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu nieodpłatnie.
-
Obecność na zajęciach realizowanych w ramach projektu sprawdzana będzie każdorazowo przez prowadzącego zajęcia poprzez sprawdzenie listy obecności lub potwierdzenie podpisem ucznia na liście obecności.
-
Nieobecność na zajęciach należy pisemnie usprawiedliwić u prowadzącego zajęcia. Pisemne usprawiedliwienie podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego ucznia/uczennicy dołącza się do dokumentacji projektowej.
-
W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie w trakcie trwania zajęć, rodzic/opiekun prawny uczestnika projektu zobowiązany jest niezwłocznie do złożenia pisemnego oświadczenia o tym fakcie wraz z podaniem przyczyny rezygnacji.
-
W przypadku, o którym mowa w ust. 5 uczestnik projektu zostaje skreślony z listy uczestników projektu niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od dnia dostarczenia pisemnej informacji/oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w projekcie.
§ 5
Zasady monitoringu
-
Wszyscy uczestnicy mają obowiązek rzetelnego wypełniania wszelkich dokumentów monitoringowych i ewaluacyjnych dostarczonych przez Realizatora, w tym ankiet dotyczących oceny i jego rezultatów.
-
Uczestnik Projektu zobowiązany jest do udziału w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Realizatora oraz podmioty zewnętrzne na zlecenie Instytucji Pośredniczącej.
§ 6
Postanowienia końcowe
-
Uczestnik Projektu jest zobowiązany do respektowania zasad niniejszego Regulaminu.
-
Sprawy nieuregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzygane są przez Realizatora.
-
Regulamin dostępny jest w Biurze Projektu i na stronie internetowej projektu www.spzoz.wlodawa.pl
-
Realizator projektu zastrzega sobie możliwość wniesienia zmian do Regulaminu. Aktualny regulamin organizator umieszczać będzie na stronie internetowej projektu.